Mille järgi valida kõrgtööde koolitajat?

Kõrgtööde koolitust tuleb võimaldada igale töötajale, kes peab vahel täitma ülesandeid vähemalt 2 meetri kõrgusel aluspinnast.

Kuigi seadus ei anna täpsemaid juhtnööre peale selle, et koolitaja peab olema “pädev isik”, aitab siinkohal kaasa kaine mõistus. Kõrgtöödega on seotud palju erilisi riske, mistõttu tuleb tagada inimesele piisav ja praktiline väljaõpe.

Kes kõrgtööde koolitusi võiksid vajada?

Näiteks ehitajad, puhastus- ja tootmistöölised, paigaldajad, inspektorid, lavatehnikud ning isegi raamatukoguhoidjad. Kõrgtööde alla läheb näiteks redelite, tõstukite, tellingute, rippkorvide, lavade, katuste, mastide, korstende, kõrgete platvormide, suurte tootmisseadmete, kraanade ning tööstusalpinistlike köite peal töötamine. 

Mida pidada silmas kõrgtööde koolitaja valimisel?

1.  Vajadustele vastav koolitus

Kõrgtööd on väga lai mõiste ja koolitus peab vastama nendele vajadustele, millega ettevõtte töötajad kokku puutuvad. Näiteks sidemastidel töötavatel tehnikutel pole vaja tellingute peal töötamise moodulit, aga neil oleks vaja osata asju turvaliselt üles-alla vintsida. 

Ehitajad kasutavad rohkem redeleid, tõstukeid ja tellinguid ning katusemeistrid liiguvad erineva kaldega katustel – need kõik on väga erinevad oskused. Kõiki “ühe puuga lüües” ei saa töötajad neid puudutavatele küsimustele vastuseid ja samas raiskavad aega muudele teemadele, mis nende tööspetsiifikat ei puuduta.

2. Praktik või teoreetik

Kõrgtööd on selline valdkond, kus teooria ja praktika peavad käima käsikäes. Kui koolitajal ei ole piisavalt praktilist kogemust, siis asjatundlik õpilane ei võta teda tõsiselt. Koolitatavad saavad väga kiiresti aru, kui esineja on ainult õpikutarkusega ja ise pole situatsioone läbi kogenud. Puhtalt teoreetikute jutt jääb päris elust väga kaugeks, nad ei oska vastata küsimustele ega lahendada tehnikute probleeme. Neil pole ka isiklikke lugusid, aga lood on õppimise juures väga tähtsad, sest need jäävad meelde ja toimivad kui mõttemudelid.

Teisest küljest, ainult praktik ei ole ka hea variant. Oleme näinud, kuidas ilma formaalse hariduseta koolitaja õpetab valesid või lausa ohtlikke võtteid. Kõrgtööde puhul on nähtamatud riskid, mida ei ole võimalik tuvastada loogilise mõtlemisega.

Näide 1: Kui kahe posti vahele tõmmata pinguliin ja sinna peale riputada 100 kg, siis mõlemale postile mõjub rohkem kui 100 kg jõudu. Kuidas see võimalik on?

Näide 2: kui 50 kg kukub 2 meetrit ja jääb köie otsa rippu, siis köiele ja ankrupunktile mõjuvad jõud on olulisemalt suuremad kui 50 kg. Antud riskidest aru saamiseks peab jagama füüsikat, aga nende maandamiseks on paika pandud teatud standardid ja reeglid. Kui neid reegleid ei tea ja standardeid ei tunne, siis võib teadmatu inimene köied endale ohtlikul viisil kinnitada.

Heal koolitajal on olemas mõlemad omadused: teoreetilised teadmised ja praktilised oskused. Eriti hea on, kui koolitaja on õppinud koolitamist, sest ka see on oskus omaette.

“Teooria ilma praktikata on komöödia, praktika ilma teooriata on tragöödia.” Toomas Holmberg, IRATA tase 3, Skyproffi koolitaja

3. Koolitusettevõtte taust ja palju head kliendi tagasisidet

Parim viis koolitusettevõtte tausta hindamiseks on uurida nende klientide tagasisidet.

Klientide tagasiside on suurepärane viis näha, kuidas on koolituskeskusega rahule jäädud. Vaata, kas tunned mõne kliendi ka ära või tekib hoopis kahtlus, et tegu on väljamõeldud tagasisidega. 

Kui sinu jaoks autoriteetsele ettevõttele see koolitaja sobis, siis on suurem tõenäosus, et sobib sulle ka. Kui ettevõtte veebilehel ei leidu klientide tagasisidet mitte kuskil, võib see olla märk vähesest kogemusest või kehvast kvaliteedist.

Uuri, kui kaua on koolituskeskus tegutsenud, kes on selle kliendid ja koolitajad. Veendu, et ettevõte on usaldusväärne ja piisavalt kaua tegutsenud. Kui midagi tundub sulle kahtlane või infot ei ole piisavalt, siis parem ära riski oma töötajate eludega, vaid vali professionaalsem pakkuja isegi, kui see on kallim variant. Tihtipeale on kallima koolituse hind enam kui õigustatud, kuid selles saab veenduda juba hinnapakkumise põhjal.

Tutvu kindlasti koolituspakkujate veebilehe, sotsiaalmeedia kontode, tausta ja meediakajastustega. 

4. Vali koolitus, mis on ka praktiline ning võimaldab osalejatel teha läbi harjutusi

Teooria on väga oluline! Arusaamine, miks asju nii peab tegema, parandab oluliselt uute oskuste omandamist. Lisaks tekib peas mõttemudel, kuidas samu oskusi erinevates olukordades kasutada. 

Ainult teoreetilisest loengust piisab inimestele, kes kõrgtöid koordineerivad, aga ise ei teosta. Kõrgustes töötavad tehnikud on tavaliselt “käed küljes” tüüpi tegutsejad, kelle tähelepanu on raske hoida ainul teoreetilise loenguga. Kui ainuke eesmärk on saada tunnistus, siis klassiruumi loengud on kõige kiirem ja soodsam viis, aga päriselt turvalisemaks see tööd ei tee. 

Kõrgtööde puhul peab õigeid töövõtteid harjutama lihasmälusse. Näiteks: koolitaja näitab põhjalikult klassi ees turvarakmete selga panemist, aga kui osalejatele turvarakmed kätte antakse, siis pea pooled panevad need ikka valesti selga. Enda käes on asjad hoopis teistmoodi, mistõttu peab saama ka ise vajalikke töövõtteid läbi teha. 

NB! Valesti selga pandud rakmed on eluohtlikud!

Ohusituatsioonis ei ole võimalik juhendeid hakata lugema, tuleb tegutseda teadlikult ja enesekindlalt. Just seepärast on oluline valida koolitus, kus vähemalt pool mahust on pühendatud praktikale.

5. Vali koolitusettevõte, mis tundub sulle päriselt pädev ja usaldusväärne

Tutvuda tasub nii ettevõtte kui konkreetse koolitaja taustaga. Meie koolitajad on ise praktikud ning lihvivad enda oskusi pidevalt nii koolitustel kui tööobjektidel. Juhtivkoolitaja Toomas Holmberg on IRATA tase 3, IRATA nooremtreener, Eesti Olümpiakomitee ERK 6 alpinismi vanemtreener ning 15-aastase kõrgtööde teostamise ja 8-aastase koolitamise kogemusega.

6. Millised on lisavõimalused ja -mugavused?

Viimasena mõtle koolitaja valikul, kas sinu vajadustele lähenetakse paindlikult ja vastutulelikult. Näiteks võib olla vaja abi töötajate majutamise ja toitlustamisega. Pakume oma koolitusklientidele soovi korral lõunasööke ja soovitame ka enda poolt testitud majutuskohti. Kui kliendi ruumid võimaldavad, tuleme koolitama ka kliendi juurde – ükskõik kuhu üle Eesti.

Kui koolitusel käidud, tuleb töötajatele osta ka kõrgtööde varustus. See koosneb üsna paljudest erinevatest osadest, millest igaühe valikul on palju nüansse. Meie meeskond aitab koolituse läbinud klientidele komplekteerida ja erinevatelt tarnijatelt kokku koguda täpselt nende tööspetsiifikale vajaliku varustuse. Koolitusel saab erinevat varustust ka selga proovida ning leida iga töötaja kehatüübile sobivad rakmed.

Koolitusel varustusega tutvudes teeme läbi ka varustuse kontrolli, mida töötaja peab tegema enne iga kasutuskorda. Lisaks tuleb kõrgtööde varustust igal aastal pädeva isiku poolt inspekteerida ning tulemused ka korrektselt dokumenteerida. Meie hea koostööpartner Skyproff meeskonnas on see pädevus olemas ning soovitame iga-aastaseks varustuse inspektsiooniks nende poole pöörduda. Selles vallas on oluline, et inspekteerija ise oleks ka pika varustuse kasutamise kogemusega ning läbinud tootjapoolseid koolitusi.

Kõrgtööde maailm on pidevas muutumises. Igal aastal tuleb välja uut põnevat varustust, uusi nõuandeid ja reegleid ning uusi õnnetusjuhtumite raporteid laiast maailmast, millest õppida. Kogenud kõrgtööde tehnik, kes ka ise objektidel käib, on selle maailmaga kursis ning hoiab enda praktilisi oskusi tasemel. Kui koolitaja on viimased 10 aastat ainult klassiruumis töötanud – või veel hullem, pole seda mitte kunagi teinud – võib julgelt arvata, et tema oskused ei võimalda tal päris tööks vajalikke nippe edasi anda.

Küsi meie käest asjalikku nõu või hinnapakkumist!

+372 58502401 / info@ropeaccess.ee